Zebranie organizacyjne

• autor: Admin, 2015-10-21 17:45

Podsumowanie zebrania z sędziami
Zachęcamy do przeczytania kapitanów i zawodników

Ze względu na pojawiające się negatywne komentarze i wypowiedzi odnośnie sędziowania w ALP SALOS, Organizator rozgrywek PSS SALOS, aby wyjaśnić wszystkie spory i wątpliwości, postanowił zorganizować zebranie kapitanów z sędziami, które odbyło się we wtorek 20 października o godzinie 18:00 w OSP Dąbrowa.
Na zebraniu niestety pojawiło się więcej sędziów niż kapitanów drużyn!!!
Podczas rozmowy, doszliśmy do wniosku, że owszem, nasi sędziowie też popełniają błędy - jacy ich nie popełniają? Nawet na najwyższym poziomie, gdzie jest ich sześciu na jednym meczu i mają do dyspozycji łączność między sobą, lecz zdecydowanie większym problemem jest nieznajomość przepisów jakie obowiązują w naszych rozgrywkach i przepisach PZPN przez zawodników i również niektórych kapitanów.
Przypominamy, że czego nie reguluje nasz regulamin, to wtedy obowiązują przepisy PZPN i interpretacja sędziego!
Ustaliliśmy z sędziami, jakie są najczęstsze nieporozumienia i niedomówienia, które opiszę poniżej:
1. Wybicie z autu lub rogu, piłka wypada na aut/róg:
-zawodnik atakujący po ustawieniu piłki ma 4 sek na wybicie, lub poproszenie o grę NA GWIZDEK, po odsunięciu przeciwników, znów ma 4 sek na wybicie.
-zawodnik broniący, MUSI odchodzić od miejsca wykonywania autu/rogu,
- nie może stać, wiązać buta, przeszkadzać w wybiciu, nawet odchodząc jeśli wykona ruch blokujący wybicie - żółta kartka za niesportowe zachowanie!
2. Rzut wolny, tak jak przy aucie/rogu, zawodnik broniący MUSI odchodzić od miejsca wykonania rzutu wolnego, blokowanie, stanie, przeszkadzanie - żółta kartka za niesportowe zachowanie!
W obu przypadkach TYLKO zawodnik wykonujący decyduje czy wznawia szybko, czy prosi sędziego o grę NA GWIZDEK i odsunięcie przeciwnika, z jednym wyjątkiem, jeśli faul jest w okolicach bramki przeciwnika sędzia może zadecydować, że gramy NA GWIZDEK i odsuwa wtedy broniących na przepisową odległość.
3.Gra z bramkarzem,
Bramkarz po opanowaniu piłki (aut bramkowy, złapana piłka z gry, podanie od swojego zawodnika podczas gry) ma 4 sek na wznowienie gry, można do bramkarza podawać dowolną ilość razy. Bramkarz dłużej niż 4 sek przy piłce może być tylko na połowie przeciwnika.
4.Faule akumulowane,
Za co zliczamy faule akumulowane: (rzut wolny bezpośredni):
Rzut wolny bezpośredni jest przyznany drużynie przeciwnej, jeżeli zawodnik popełni jedno z następujących przewinień, w sposób uznany przez sędziego za nierozważny, lekkomyślny lub przy użyciu nieproporcjonalnej siły:

• kopie lub usiłuje kopnąć przeciwnika,
  • podstawia lub usiłuje podstawić nogę przeciwnikowi,
  • skacze na przeciwnika,
  • atakuje (nawet barkiem) przeciwnika,
  • uderza lub usiłuje uderzyć przeciwnika,
  • popycha przeciwnika.
  • przytrzymuje przeciwnika,
  • pluje na przeciwnika,
  • za grę wślizgiem / poza tzw. „bezpiecznym wślizgiem”
  • dotyka, przytrzymuje przeciwnika zanim przejmie piłkę,
  • rozmyślnie dotyka piłkę ręką (oprócz bramkarza we własnym polu karnym)

Rzuty wolne pośrednie, nie są wliczane do fauli akumulowanych.

Jeśli po faulu, przyznany jest rzut karny, wtedy faul nie jest zliczany do sumy fauli akumulowanych.
5.Kary, wykluczenia, pozostałe
Jeśli w meczu jest obustronna kara (dwie czerwone kartki) żadna drużyna nie uzupełnia składu do czasu skończenia kary, nawet w przypadku utracenia bramki przez jedną ze stron.
Kara minutowa lub dwuminutowa zawodnika, rozpoczyna się od momentu wznowienia meczu po zejściu zawodnika.
Jeśli sędzia ukarał zawodnika żółtą kartką ZAWSZE przeciwnicy wznawiają grę po gwizdku.
Czas zatrzymujemy tylko w przypadku udzielania obsługi medycznej, braku piłek na terenie Orlika oraz innych nieprzewidzianych sytuacjach (wtargnięcie osób niepożądanych, zwierząt itp.) sędzia informuje drużyny, że zatrzymał czas.
6.Prośba od sędziów i organizatora,
Prosimy kapitanów, aby wypełniali w protokole meczowym nie tylko imiona i nazwiska zawodników lecz, kto z kim gra i kiedy oraz przy nazwie swojej drużyny wpisali kolor koszulek, nowi sędziowie unikną w ten sposób błędów przy wypełnianiu protokołów meczowych.
7.Karty zgłoszeniowe
Prosimy kapitanów o uzupełnienie kart zgłoszeniowych o pesele i podpisy zawodników:
PSV-10 osób
Biu tech-7 osób
Przemsza-4 osoby + zgoda Chełmecki H.
Divingtech-3osoby
Pulmon-2osoby
Drinkers-2osoby
Energetyk-2osoby
Dziećkowice-2osoby + zgoda Kucowicz M.
ABtech-1 osoba
Gemco-1osoba
Jago-OK
--------------
Podwale-8osób+zgoda Stadler D.
Husaria-8osób+zgoda Głaz A.
Halba-3osoby
Hammer-2osoby
PSV II-2osoby
Kanonierzy-2osoby
BadBoys-1 osoba+zgoda Makowski Ł.
Lambada-1osoba
ATN-1 osoba
OST-OK
No Name-OK
8.Podsumowanie
Pamiętajmy wszyscy, że spotykamy się co niedziele, żeby PRZEDE WSZYSTKIM pograć w piłkę i fajnie spędzić czas, rywalizacja rywalizacją muszą być różne spięcia, ale przede wszystkim szanujmy siebie nawzajem jak i sędziów, nawet jeśli zagwizdają na niekorzyść, to w następnej akcji lub meczu będzie sytuacja odwrotna, gdzie drużyna przeciwna będzie czuła się pokrzywdzona decyzją sędziego. Kłótnią decyzji sędziego już nie cofniemy a tylko wprowadzamy nerwową atmosferę przez co i gra jest niebezpieczniejsza jak i sędziemu gorzej prowadzi się takie zawody.
Jeśli utrzymywać się będzie sytuacja, ciągłego narzekania, kłótni i niezadowolenia, sędziowie są gotowi zrezygnować i sędziować sobie będziemy sami lub zakończymy rozgrywki.
Postanowiliśmy wspólnie, że forum będzie moderowane przez Administratorów i komentarze będą pojawiać się dopiero po zatwierdzeniu przez Administratorów, raz lub dwa razy dziennie.

1. MAGIC SPORT 27 bz
3. PULMON NEGRO 19 plus